50cent info

18. května 2007 v 20:17 | katulda10
Curtis James Jackson se narodil 6. července roku 1975 v newyorském ghettu Jamaica Queens, kde prožil více než polovinu svého života. Jeho matka Sabrina, která byla dealerkou drog, ho porodila ve svých patnácti letech života, identita jeho otce je neznámá, ani on sám jí nezná. Ve svých osmi letech - tedy v roce 1984 - byla jeho dvaadvacetiletá matka zavražděna při loupežném přepadení a mladého Curtise, který právě začal docházet do základní školy, začali vychovávat prarodiče, tedy rodiče jeho zesnulé matky. Od svých dvanácti let začal tíhnout k nelegální činnosti, začal boxovat a dealovat kokain.
Následovaje matčino řemeslo, po absolvování základní školy začal studovat na střední škole, konkrétně na Andrew Jackson High School (dnes Campus Magnet High School). Již v té době měl problémy se zákonem, například ve škole mu byla objevena ampulka cracku, kterou měl skrytou v botách. Po pár dalších prohřešcích byl tak ze školy hned v prvním ročníku nepodmínečně vyloučen, tento vzdělávací ústav mu však později maturitu z neznámých důvodů udělil.
V průběhu následujících let zůstala jeho živnost neměnná, avšak jeho stále větší tužba po penězích ho vedla k tomu, aby se věnoval rapu. Na New York Avenue (dnes nechvalně známá Guy R. Brewer Blvd.) chodil prodávat svoje rýmy, občas byl také za svou nelegální drogovou činnost perzekuován krátkým pobytem ve vězení.
V roce 1996 se seznámil s Jam Masterem Jayem, tehdejší rappovou hvězdou a hlavním představitelem Run D.M.C. Tento rappový velikán, jenž bydlel ve stejné čtvrti, mu dal beaty, aby na ně tento nováček mohl prezentovat své kreace. Spolupráce s ním tak začala a Curtis Jackson, jakožto bezejmenný interpret, začal vystupovat pod pseudonymem 50 Cent, ten převzal od drogového bosse, jenž se jmenoval Kevin "50 Cent" Martin.
S vydavatelstvím JMJ Records, už tedy jako 50 Cent, uzavřel smlouvu a Jam Master Jay, jemuž toto vydavatelství patřilo, ho učil tvorbě skladeb, ovšem do té doby, než musel nastoupit k výkonu trestu do místního vězení. Smlouvu s tímto nahrávacím labelem za nedávno ukončil. V roce 1997 se mu narodil syn, který nese jméno Marquise; kdo je jeho matkou ale odmítá prozradit.
Ačkoliv je na volné noze, snaží se prosadit. Se svými kamarády s branže - Lloydem Banksem a Tonym Yayem - založil v roce 1998 crew zvanou G-Unit. O léto později si ho všimlo úspěšné duo Trackmasters, ti mu poté umožnili představit se u vydavatelství Columbia Records, se kterými následovně podepsal nahrávací smlouvu. Za následující dva týdny nahrál v newyorském Upstate studiu celkem 36 skladeb, z nichž tři vydal krátce po sobě jakožto singly a poté ty nejlepší z nich hodlal seřadit na album. První vyšla skladba Your Life's on the Line, následovně Thug Love (spolu s Destiny's Child) a na konec How to Rob. K té první zmiňované, skladbě urážející Ja Rula, byl natočen a uveřejněn videoklip, k dalším sice ne, ale na úspěchu jim to neubralo - hlavně skladbě How to Rob, hromadnému diss tracku, který je mířen proti tehdejším hvězdám rapu. Tato skladba se postarala o rozruch a někteří, již byli v této skladbě napadeni, neváhali odpovědět.
Připravované album Power of the Dollar, od jehož nahrávaní uplynulo půl roku, mělo být konečně vydáno, ovšem pokud by se onoho 24. května 2000 někdo nepokusil 50 Centa zabít. Před domem svých prarodičů byl devětkrát zasáhnut z ráže 9 mm, nájemný vrah místo aktu okamžitě opustil. Boj o život začíná! Po hospitalizaci a následovně zdařené operaci lze říci, že přežil jen o vlásek, to také sám potvrzuje; tvrdí, že se znovu narodil a že to byla druhá nejhorší situace v jeho životě, horší byla jen smrt jeho matky.
V nemocnici byl pouze 13 dní, ale i přesto to nebyly poslední potíže. Columbia Records se zalekla negativní publicity a toho, že se ještě nevydané album rychle šířilo po internetu. Toto vydavatelství s ním rozvázalo kontrakt, a Power of the Dollar tak nebylo vydáno.
Tento nešťastný incident ho vedl k tomu, aby opět začal dealovat drogy, byl to krok zpátky, ale rozhodně se nedá říci, že by to na půdě rapu vzdal, ba naopak. Se svou crew začal vydávat mixtapy: jako první vyšel na jaře roku 2001 Guess Who's Back, začátkem dalšího roku 50 Cent is the Future, k němuž jako podklad posloužily materiály od Jay-Z a Raphaela Saadiqa.
K velikému štěstí se tento mixtape dostal na stůl Eminemovi, jednomu z nejpopulárnějších MC's bílé barvy pleti. Ten po jeho poslechu v jednom rádiu uvedl své sympatie k 50 Centovi. A právě on, jakožto majitel nahrávacího labelu, se dohodl se svým producentem a též rapovou hvězdou Dr. Dre na tom, že tomuto nováčkovi nabídnou nahrávací smlouvu.
Slovo dalo slovo a po dřívějších neúspěších byl pod pevnými křídly tohoto nahrávacího impéria. Smlouva, kterou s nimi podepsal, mu krom elity producentů přizvaných na nahrávání jeho alba přinesla okamžitý finanční obnos v podobě jednoho milionu dolarů.
I když podepsal smlouvu, jež mu zaručuje popularitu, koncem léta roku 2002 vydává se svou crew další mixtape s názvem No Mercy, No Fear, na němž je už jedna vlastní skladba, a to Wanksta. Na podzim se dostavuje první úspěch tím, že účinkuje na sountracku k Eminemově autobiografickému filmu 8 Mile; má zde dvě vlastní skladby - Wanksta (druhá verze) a Places To Go - a na dalších dvou se podílí - Love Me a Rap Game. Tímto se stal jedním z hlavních protagonistů tohoto počinu, který měl ve světě velký úspěch.
Na nahrávání jeho nového alba Get Rich or Die Tryin' se podílejí špičkoví producenti, a tudíž je jasné, že se bude těšit nemalému úspěchu, nikdo však ještě neví, do jaké míry toto album ovlivní scénu. Následovně je Tony Yayo, člen G-Unit, zadržen policií a odsouzen na rok do vězení, a tak za něj 50 Cent povolává do své crew jako náhradníka Younga Bucka, rodáka z Nashvillu. Nuže, nezbývá nic jiného než se vydat kupředu, a sice pod křídly Aftermath a Shady Records.
V lednu nového roku vychází singl In Da Club a s ním i videoklip, ve kterém se objevují Eminem, Dr. Dre, Busta Rhymes, D12, G-Unit a jiní. Skladba se naplno začíná hrát v rádiích a televizích, vítězí v hitparádách. Samotné album Get Rich or Die Tryin' pak vychází 6. února a ihned v prvním týdnu má obrovský úspěch, prodalo se totiž 872 000 kusů. O In Da Club lze bezesporu říci, že je to nejhranější rapová skladba za rok 2003, ve světových hitparádách se držela na prvních místech více než půl roku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama